Harold Pinter

SAMOOBSŁUGA
the dumb waiter
1957

przekład
Adam Tarn

reżyseria i scenografia
RYSZARD JAKUBISIAK

współpraca reżyserska
PIOTR WAWER

muzyka
PIOTR WAWER

występują:

BENRobert Kołakowski
GUSMarcin Wędołowski

obsługa windy
Kazimierz Majcherek/Paweł Rusinowski


25 marca 2006
pięćdziesiąta czwarta premiera teatru


Na XXVIII Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju Ryszard Jakubisiak otrzymał "Złotą Misę Borowiny" za reżyserię Samoobsługi.


HAROLD PINTER urodził się 10 października 1930 roku w żydowskiej rodzinie, w dzielnicy Hackney w Londynie. Uczył się w Hackney Downs Grammar School i krótko w Royal Academy of Dramatic Art (RADA). Jako młodzieniec publikował poezję.

Rozpoczął pracę w teatrze jako aktor, pod pseudonimem David Baron. Jego pierwsza sztuka teatralna, The Room, została wykonana przez studentów Uniwersytetu w Bristolu w 1957 roku. Druga sztuka (która jest obecnie jedną z najbardziej znanych tego autora), The Birthday Party (1958), nie odniosła sukcesu, pomimo pozytywnej recenzji w Sunday Times, napisanej przez wybitnego krytyka Harolda Hobsona. Jednakże po sukcesie The Caretaker w roku 1960, The Birthday Party została ponownie przedstawiana w teatrach i była pozytywnie odbierana.
W 1973 został współpracownikiem dyrektora Royal National Theatre. Jego późniejsze sztuki były krótsze, wielokrotnie uznawane jako alegorie ucisku. Harold Pinter był dwukrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej (Oscar) w kategorii scenariusz adaptowany (za The French Lieutenant's Woman - 1981 oraz Betrayal - 1983).

W styczniu 2005 roku Harold Pinter ogłosił, iż odstępuje od pisania sztuk teatralnych, ponieważ angażuje się w działalność polityczną. Postulował za swobodą wypowiedzi podczas wieloletniej współpracy z PEN Clubem. W roku 1985 dołączył do misji amerykańskiego dramaturga Arthura Miller International PEN-Helsinki Watch Committee w Turcji, mającej na celu protest przeciwko uwięzionym pisarzom. Spotkał tam wiele osób będących ofiarami ucisku politycznego.
Doświadczenia z pobytu w Turcji oraz tłumienie języka Kurdów zainspirowały go do napisania w 1988 roku sztuki Mountain Language.
Pinter sprzeciwia się amerykańskiej inwazji na Afganistan i Irak. Jest także przeciwnikiem interwencji NATO w Kosowie. Publicznie nazwał prezydenta Stanów Zjednoczonych, George'a W. Busha, masowym mordercą, a premiera Wielkiej Brytanii, Tony'ego Blaira "a deluded idiot" (co można przetłumaczyć jako "zbałamucony idiota"). Pinter wielokrotnie pisał listy o tematyce politycznej do brytyjskich gazet. Niedawno porównywał administrację Busha do nazistowskich Niemiec Adolfa Hitlera.
Harold Pinter należy również do Międzynarodowego Komitetu Obrony Slobodana Miloszevicia.

Pinter jest prezesem Gaieties Cricket Club. Jest także honorowym członkiem Narodowego Towarzystwa Świeckiego (National Secular Society).
13 października 2005 roku (w dzień ogłaszania laureata Nagrody Nobla) jedna z telewizyjnych sieci kablowych podała informację o śmierci pisarza. Szczęśliwie dla pisarza nieprawdziwą.


Zdjęcia ze spektakli:

[Rozmiar: 9150 bajtów]