Edward Albee
Opowiadanie o zoo
The Zoo Story
tłumaczenie Krystyna Jurasz-Dąmbska
1958
reżyseria i scenografia
RYSZARD JAKUBISIAK
Obsada:
PIOTR: | Wiktor Skowroński |
JERRY: | Aleksander Pawlak |
25 maja 2002
trzydziesta piąta premiera teatru
Urodził się 12 marca 1928 roku w Waszyngtonie. O jego rodzicach nic nie wiadomo. Miał dwa tygodnie, kiedy został adoptowany przez Reeda A. Albee'ego, zamożnego przedsiębiorcę teatralnego, i jego żonę Frances. Edward rozpoczął studia w Trinity College w Hartford (Connecticut), ale po upływie półtora roku zrezygnował z nauki. Był gońcem w agencji reklamowej, komiwojażerem, ekspedientem, barmanem. W roku 1952 przebywał kilka miesięcy we Florencji, gdzie napisał powieść, która - podobnie jak wcześniejsze jego wiersze - nie doczekała się publikacji. W roku 1955 zaczął pracować jako roznosiciel depesz; zawód ten uprawiał przez trzy lata. W roku 1958 napisał jednoaktówkę Opowiadanie o zoo (The Zoo Story), wystawioną najpierw w Berlinie Zachodnim (1959). Sztuka odniosła wielki sukces i triumfalnie obiegła sceny europejskie, docierając i do Stanów Zjednoczonych. Wystawiono ją tam wraz z Ostatnią taśmą Krappa Samuela Becketta. W ten sposób Albee został w swej ojczyźnie przedstawiony publiczności obok największego nazwiska europejskiej awangardy. Opowiadanie o zoo osiągnęło w Nowym Jorku rekordową ilość 582 przedstawień. U progu lat sześćdziesiątych na scenie amerykańskiej pojawił się więc nowy autor, który niewątpliwie stał się w tych latach dominującą postacią współczesnego amerykańskiego dramatu.
Dotychczasowy dorobek pisarski Albee'ego obejmuje - prócz Opowiadania o zoo - trzy jednoaktówki: Śmierć Bessie Smith (The Death of Bessie Smith, 1960), Skrzynia z piaskiem (The Sandbox, 1960), Amerykański Ideał (The American Dream, 1961) oraz cztery sztuki pełnospektaklowe: Kto się boi Wirginii Woolf? (Who's Afraid of Virginia Woolf, 1962), Maleńka Alicja (Tiny Alice, 1964), Chwiejna równowaga (A Delicate Balance, 1966) - za sztukę tę Albee otrzymał Nagrodę Pulitzera, Box-Mao-Box (1968).
Albee jest również autorem trzech adaptacji scenicznych. Są to: Ballada o smutnej knajpie (według powieści Carson McCullers The Ballad of the Sad Cafe, 1963), Malcolm (według powieści Jamesa Purdy'ego, 1966) oraz Wszystko o ogrodzie (według sztuki Gilesa Coopera pod tym samym tytułem, 1967).
Kazimierz Piotrowski